Amortyzacja
Innym podejściem jest budowa mostów. Mało kto rozumie pojęcie amortyzacji, a wynika to głównie z faktu, że większość banków nie informuje kredytobiorcy o sposobie wyliczenia czy wysokości raty. Teoretycznie całą procedurę kredytową można by uprościć do minimum wymaganych informacji: zadeklaruj kwotę; wpisać kwotę do rejestru kursów walut (euro w bankach i kantorach jest zwykle równe 1 euro); a gdy stan konta pożyczkobiorcy spadnie poniżej określonego procentu, można obliczyć ratę. Chodzi o to, aby ocenić zdolność kredytową, a analizę można by wykonać jednym kliknięciem.
Banki nie mają obowiązku informowania pożyczkobiorcy o oprocentowaniu kredytu. Oznacza to, że pożyczkobiorca nie musi podejmować decyzji co do oprocentowania kredytu, co dla pożyczkobiorców ma duże znaczenie. Banki zachęcają pożyczkobiorców do starannego kalkulowania własnych zobowiązań i budżetu, ale nie zamierzają podnosić oprocentowania kredytu. Jeśli więc pożyczkobiorca jest przygotowany na lekkie podjęcie decyzji, a okaże się, że oprocentowanie pożyczki jest wyższe niż oprocentowanie wszystkich pozostałych pożyczek, to nic się nie zmieni.
Banki zachęcają także pożyczkobiorców do zwiększania lewarowania w swoich portfelach, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy bank pozwoli Ci również zwiększyć sumy kredytu na koncie. Jeśli bank ci na to nie pozwala, nie powinieneś próbować manipulować stopą procentową.
Groźba odstąpienia od umowy jest bardzo realną możliwością. Pewne jest to, że jeśli nie spłacisz kredytu, bank będzie dochodził swojego roszczenia o kredyt, a cały kredyt, raty, spłata i termin spłaty zostaną ustalone.
Banki często oferują pożyczki gotówkowe z dodatkowymi warunkami. Te dodatkowe warunki mogą obejmować na przykład możliwość otrzymania rekompensaty za opóźnioną spłatę kredytu. Chociaż umowa pożyczki jest zawsze najważniejszym dokumentem, nie jest to jedyny dokument, który należy wziąć pod uwagę. Należy to wziąć pod uwagę także pożyczając pieniądze w banku.
Banki czasami tworzą złożone umowy kredytowe, które nie są w pełni wyjaśnione w umowie kredytowej. To bardzo częsty błąd, który prowadzi do wielu negatywnych doświadczeń. Po kilkukrotnym przeczytaniu umowy pożyczki prawdopodobnie będziesz w stanie zrozumieć szczegóły umowy. Jednak nadal warto tutaj wspomnieć:
- bank nie musi opowiadać Ci całej historii o powodach, dla których zdecydował się na udzielenie kredytu. Możesz kilkakrotnie przejrzeć umowę, sprawdzić jej postanowienia i przeanalizować jej wyniki.
- bank nie musi Ci mówić, czy kredyt zostanie spłacony w terminie, czy nie. Możesz obliczyć własny harmonogram spłat i ustawić własny termin spłaty. To całkowicie twoja decyzja.
Oczywiście bank nie musi opowiadać Ci całej historii przy udzielaniu kredytu. Możesz kilkakrotnie przejrzeć umowę pożyczki, sprawdzić jej postanowienia i przeanalizować jej wyniki. Wtedy możesz podjąć własną decyzję.
Bank ma dużą swobodę w ustalaniu wysokości kredytu. Co prawda umowa pożyczki jest długa, ale prawdą jest też, że opiera się ona na ramach zasad, co oznacza, że bank ma wiele możliwości jej treści.
Bank musi równoważyć ryzyko zaciągania kredytów z ryzykiem ich zaciągania. Co prawda spłata rat nie jest łatwa, ale wykazano też, że test warunków skrajnych nie uwzględnia ryzyka zaciągnięcia pożyczki pod zastaw środków pieniężnych innych osób.
Oczywiście bank musi również rozważyć, jaki zysk osiągnąłby pożyczkobiorca, wykorzystując pieniądze w konkretnym projekcie. Z jednej strony bank ma możliwość podziału zysku między swoich członków, z drugiej zaś - pożyczka to zysk dla banku. Zatem wzór na obliczenie zysku jest taki sam dla obu banków.
Oprocentowanie pożyczek pozabankowych ustalane jest według wzoru: gdzie N to kwota pożyczki, a symbol odsetek to ·
Tagi: o zarobkach,